Setkání Terezínské štafety - Z Terezína za svobodou, 27. - 29. září 2013

 


Tento název (Z Terezína za svobodou) neslo setkání terezínské štafety, které se uskutečnilo 27. - 29. září 2013. Terezínské štafeta byla původně soutěž pro studenty gymnázií a středních škol z různých míst ČR, soutěž sice již skončila, nicméně její účastníci, se stále setkávají, aby si sdělili informace o svých projektech, dozvěděli se něco zajímavého a strávily spolu příjemné chvíle. Setkání se neslo v duchu vzpomínání na první transporty z Terezína do rodinného tábora Birkenau, protože letos v září uplynulo přesně 70 let od této události.

 

 

Program byl velmi nabitý a zajímavý…

Seznámili jsme se s terezínskými skauty. V sobotu se konala velká hra po Terezíně, kde účastníci obcházeli jednotlivá stanoviště a plnili rozmanité úkoly.

Také jsme se setkali s paní Růženou Čechovou, starostkou Terezína, a ta nás provedla po některých zajímavých místech a sdělila nám mnoho nových informací. Mimo to jsme si zahráli fotbal, který byl velmi oblíbenou a často hranou hru v terezínském ghettu. Po obědě jsme si vyslechli zajímavé vyprávění dvou pamětnic - paní Dagmar Lieblové a Michaely Vidlákové.

 

Odpoledne se před kostelem Vzkříšení Páně konal koncert Terezínské ozvěny, kde mimo jiné zazněly zhudebněné básně Hanuše Hachenburga a Petra Ginze. Po koncertu jsme symbolicky zapálili svíčky.

 

V neděli jsme se vypravily na cestu z Terezína na Říp, která měla symbolizovat cestu za svobodou.

Autorem reportáže i ilustrací je Kateřian Bartošová (tým Terezínské štafety - Čelákovice).

Z Terezína na horu Říp - reflexe Mgr. Renaty Foltové

Od našich studentek septimy B, Lenky Hýlové a Elišky Šidíkové, jsem přijala pozvání účastnit se ve dnech 27. - 29. 9. 2013 jedinečné vzpomínkové akce k 70. výročí prvních transportů z terezínského ghetta do rodinného tábora v Osvětimi-Birkenau. Naši výpravu doplňovala také jejich třídní učitelka Mgr. Petra Fialová, která však nebyla v tomto směru žádným nováčkem. Celá akce byla pod patronátem pražského soukromého gymnázia Přírodní škola a již poněkolikáté došlo k podobnému setkání studentů středních škol z různých koutů České republiky, včetně několika dalších příznivců.

 

Jako první nás v pátek v podvečer přivítali skauti z Terezína a prakticky s námi setrvali i následující dny. Sobotní den byl nabitý velkým množstvím informací, dojmů a vzpomínek. Městem nás provedla paní starostka Růžena Čechová a při obědě se k nám přidaly pamětnice terezínského ghetta Michaela Vidláková a Dagmar Lieblová. Autentická vyprávění z dob jejich dětství nás přenášela do smutné éry 20. století a zanechávala nezapomenutelné, ovšem ne vždy příjemné, pocity. V pozdním odpoledni jsme, na schodech římskokatolického kostela Vzkříšení Páně, uspořádali pěvecký koncert zhudebněných básní, které vznikly v ghettu, a dalších písní, které byly v té době oblíbené. Celý den byl zakončen zpěvem, tichým rozjímáním a rozsvícením svící na místě „poslední cesty z Terezína“. Samozřejmě za doprovodu obou pamětnic.

 

Neděle patřila hlavní myšlence letošního setkání. Podniknout přibližně 20km pěší pouť z Terezína na horu Říp a tím symbolicky uctít památku 70. výročí prvních transportů z terezínského ghetta do rodinného tábora v Osvětimi-Birkenau. Putování na Říp bylo pro mnoho vězňů symbolem svobody a vlasti, ale nebylo jim nikdy umožněno jej uskutečnit. Ráno jsme navíc každý vzali do kapsy kámen z místa, kde jsme den předtím rozsvěcovali svíce, a nesli jej až k rotundě sv. Jiří na Řípu. Kámen symbolicky představoval cestu někoho z vězněných v Terezíně. Nakonec jsme se rozjeli se svými myšlenkami a dojmy do svých domovů.

 

Po pravdě ani není možné v několika slovech popsat „stopy“, které na mě tento dosti neobvyklý víkend zanechal. Doufám jen, že poselství, které se tito mladí lidé rozhodli šířit, osloví další a terezínské děti tak nezůstanou nikdy zapomenuty…

 

Mgr. Renáta Foltová

 

 

Celou fotogalerii můžete prohlížet zde.

 

Reportáž České televize


Naše vyjádření k obsahu a správnosti reportáže najdete na YOUTUBE.

Záznam z koncertu Terezínské ozvěny

 

 


Další videa z koncertu budeme postupně přidávat.