Vydejte se s námi z Terezína na Říp

 

 

Zveme všechny, kdo chtějí symbolicky uctít památku prvních transportů z terezínského ghetta do Rodinného tábora v Osvětimi - Birkenau, aby se připojili ke skupině mladých lidí v neděli 29. září. Budeme putovat z Terezína na horu Říp, která byla pro mnoho vězňů symbolem svobody a vlasti a na kterou jim již nebylo umožněno dojít.


Cesta je dlouhá cca. 20 km. Z Terezínského náměstí budeme vyrážet 29.září v 8:30. Z hory Říp je zajištěna doprava do Prahy. Na cestě bude také zajištěno drobné občerstvení. Pokud se budete chtít připojit nebo by vás zajímaly další podrobnosti napište nám na info@terezinskastafeta.cz. :)


 


Po porážce nacistů u Stalingradu nastalo v ghettu období relativního klidu, kdy se situace celkově uvolnila a hlavně byly zastaveny transporty na východ. Těchto několik nadějných měsíců bylo ale přerušeno začátkem září 1943 několika velkými transporty, v rámci kterých bylo téměř 5000 mužů, žen a dětí z Terezína odvezeno do vyhlazovacího tábora Auschwitz –Birkanau. Dodnes není historikům jasné, proč po příjezdu tito vězni neprošli obvyklou selekcí a byli ubytování společně v táboře B II.b, v poněkud příznivějších podmínkách něž platily pro zbytek lágru. Po půl roce pobytu v blízkosti plynových komor a krematorií bylo i těchto několik tisíc českých Židů bez selekce zavražděno.

 


Spojení do Terezína v neděli ráno:

 

R 770 - rychlík Praha - Dečín

6:48 Praha hlavní nádraží

7:50 Bohušovice nad Ohří

 

Lze také využít osobních aut, které do Terezína v neděli ráno pojednou.
Napiště nám na info@terezinskastafeta.cz.