Z Terezína za svobodou, 27. - 29. září 2013

 

 

V září 2013 si připomínáme 70. výročí prvního transportu z Terezína do tzv. Terezínského rodinného tábora v Birkenau. 

 

Program začne v pátek 27.září. Ubytování bychom byli klasicky v terezínské sokolovně. Dospělý dozor nebo starší osoby by mohly zase – za příplatek – přespat v ubytovně.


Během soboty se můžet etěšit na velmi pestrý program i s pamětníky přímo v Terezíně, večer pak ve městě připravujeme minikoncert na motivy tvorby mladých lidí v terezínském ghettu.


V neděli ráno bychom vyrazili pěšky na Říp. Je to z Terezína cca. 20km, batohy by nám vezlo auto a na cestě by bylo nějaké občerstvení


Návrat do Prahy by byl v neděli podvečer autobusem a kdo by chtěl, mohl by do pondělí přespat u nás ve škole.

 

Po porážce nacistů u Stalingradu nastalo v ghettu období relativního klidu, kdy se situace celkově uvolnila a hlavně byly zastaveny transporty na východ. Těchto několik nadějných měsíců bylo ale přerušeno začátkem září 1943 několika velkými transporty, v rámci kterých bylo téměř 5000 mužů, žen a dětí z Terezína odvezeno do vyhlazovacího tábora Auschwitz –Birkanau. Dodnes není historikům jasné, proč po příjezdu tito vězni neprošli obvyklou selekcí a byli ubytování společně v táboře B II.b, v poněkud příznivějších podmínkách něž platily pro zbytek lágru. Po půl roce pobytu v blízkosti plynových komor a krematorií bylo i těchto několik tisíc českých Židů bez selekce zavražděno.


Dlouho jsme přemýšleli, jak památku všech těchto lidí uctít a připomenout. Až nás na jeden způsob přivedla pamětnice dr. Michaela Vidláková. Terezínštívězni se ze šancí ghetta dívali do dálky k symbolu svobody a vlasti k hoře Říp, která je z Terezína vidět. Většina z nich se na tuto horu už nikdy neměla možnost vypravit –namísto k Řípu byli nuceně odvezeni na smrt.

A tak jsme si řekli, že bychomrádi v době výročí odjezdu prvních transportů do Rodinného táboraBirkenau tuto cestu – tj. z Terezína na Říp – za ně všechny symbolicky uskutečnili my v dnešní době.Bylo by to během víkendu 28. – 29. září 2013.

Stáhněte si plakátek k této akci. ;)