
Čelákovice
Náš tým se skládá pouze ze dvou lidí, první jsem se do projektu zapojila já, Katka Bartošová, a mnohdy mi pomáhá Ondra Menoušek. Oba pocházíme z Čelákovic, což je nedaleko od Prahy. Tato blízkost k Přírodní škole umožňuje naši úzkou spolupráci na mnoha dílčích projektech a účast na většině akcí.
V prosinci proběhla v žmp výstava Vedem – cesta terezínských kluků stále pokračuje, kterou jsem také pomáhala připravit, nyní jsme domluvili v městském museu v Čelákovicích, že od dubna do května bude umístěna i zde. Chystáme se doplnit ji o jeden poster, který by popisoval osudy čelákovických židů za války. Jedná se především o osud Věry a Evy Diamantových, které patřily mezi tzv. Wintonovy děti. Dále chceme zmínit čelákovickou pomoc Terezínu na konci války. K výstavě jsme připravili workshopy pro deváté třídy čelákovických základních škol.
Dále jsem se rozhodla vytvořit komiks o jedné židovské rodině, která žila v Počernicích, ale její potomci teď žijí u nás. Vzpomínky sice nemám přímo od lidí, kteří by prošli koncentračními tábory, ale veškeré informace jsem se dozvěděla od syna takovýchto osob. Tento milý pán se jmenuje Jan Luhan a již několikrát mi o svých předcích vypravoval. Myslím, že to, že on sám není přímo pamětníkem holocaustu, není nijak na závadu. Díky tomu jsme se dozvěděli, třeba že když byl malý, tak svému tátovi, který prodělal skvrnitý tyfus, cvrnkal kuličky do propadlého hrudníku. Toto skvěle ukazuje přístup obou rodičů k vzpomínkám na hrozné období jejich života – nebáli se o tom mluvit a vše dovedli překonat s humorem. Pokud se mi podaří práci úspěšně dokončit, ráda bych tento komiks vydala jako knihu.
Tematika holocaustu se častokrát odráží i v mé literární a výtvarné tvorbě.