Živá paměť – setkání s pamětníkem holokaustu či jiné formy pronásledování v době nacismu. Důležité je nejen zaznamenání vzpomínek pamětníka a dokumentace jeho osobních materiálů (fotografií, dokumentů, deníků i dalšího), ale také navázání osobního vztahu s někým, kdo ve věku dnešních náctiletých vyrůstal ve velmi těžké době. Životní zkušenosti a moudrost lidí, kteří toho tolik zažili, jsou pro dnešní mladé velmi cenné. Snad ještě cennější je potom přátelství s někým, kdo ač je nám věkem vzdálen, duchem nám může být velmi blízko.
Ty, kteří jako děti zažili tehdejší hrůzy, navíc velmi potěší, když vidí, že právě dnešní mladí lidé se o jejich příběh a poselství zajímají. Pokud byste se rozhodli věnovat tomuto tématu, můžete po pamětníkovi sami zapátrat nebo napsat nám a my se pokusíme nějaký kontakt sehnat.



Svědectví starých rukopisů –je vlastně tak trochu archivnickou prací. Kolem nás – v archivech soukromých i veřejných, na půdách, v pozůstalostech – jsou stále objevovány nesmírně cenné materiály po lidech, kteří již zemřeli. Shodou náhod byl tak nedávno objeven terezínský deník Jiřího Bradyho nebo deníky Petra Ginze z protektorátní Prahy. Podobných nezpracovaných materiálů je však stále mnoho. Stačí se pozeptat ve svém okolí, rozhodit sítě mezi příbuznými a kamarády. Můžete tak kromě deníků narazit i na jiné staré dokumenty, fotografie či literární tvorbu lidí za druhé světové války (mnoho chlapců a děvčat psalo různé básně, povídky, úvahy…).
Vaším úkolem by bylo nejen po těchto materiálech pátrat, ale také je zpracovat – přečíst a přepsat nejzajímavější části, naskenovat, případně poskládat z dostupných materiálů celý příběh daného člověka. Pokud navíc jeho příběh bude mít vztah k vaší rodině nebo místu, kde žijete, sami uvidíte, že to váš život tím víc obohatí.

Hudba v temnotách. Hrajete na nějaký hudební nástroj? Rádi zpíváte? Máte s kamarády dokonce celou kapelu? V textech, které vycházely v dětských terezínských časopisech, je celá řada krásných textů čekajících na své zhudebnění. Texty vám můžeme poslat nebo si je sami dohledejte na webu Vedem a dalších časopisů. Nahrávka písničky navíc může pomoci přiblížit téma holokaustu dalším mladým lidem či třeba přímo vašim kamarádům. A potěší i pamětníky.

Vlastní literární tvorba. Nechte se inspirovat příběhy mladých lidí z doby protektorátu, tím, jak žili, co tvořili a napište něco sami. Využít můžete webové stránky Vedem, ale i další knižní či internetové zdroje (rádi vám některé doporučíme). Zvláště zajímavou prací je psaní povídek nebo i delších novel, které tehdejší události představují formou příběhů, ve kterých se snaží zachovávat historické reálie.

Divadlo a film. Divadlo bylo i v nejhorších dobách pro lidi obrovskou vzpruhou, potvrzením vlastní důstojnosti i způsobem boje za svobodu a spravedlnost. Vždy také bylo příležitostí zažít krásné chvíle společné tvorby s kamarády. Zkuste převést nějakou povídku nebo příběh z Terezína či odjinud z období protektorátu do krátké divadelní hry. Nebo se s kamarády pokuste o natočení hraného filmu. Neméně zajímavý může být i animovaný film - stačí, pokud umíte alespoň trochu kreslit a máte chuť, se zbytkem vám pomůžeme. Dá to sice hodně práce, výsledek ale určitě bude stát zato.

Zahrajte si na učitele – a připravte výukový nebo soutěžní program pro své spolužáky či jiné děti od vás ze školy nebo z oddílu. Terezínské časopisy a příběhy pamětníků období nacismu mohou oslovit i mnoho kamarádů kolem vás. Spoustu námětů na programy, ať už v rámci hodin dějepisu, oddílové schůzky, výpravy či školního projektu najdete i na stránkách Vedem. Děti mnohé z toho, co se za války dělo, už od páté třídy chápou a mohou o tom přemýšlet. Ve spolupráci s učiteli pro ně můžete uspořádat vyprávění, promítání filmu s diskuzí, práci s texty z terezínských časopisů, setkání a besedu s pamětníkem, případně využít záznamy vyprávění od jiných týmů. Napište nám o tom a my vám pomůžeme program naplánovat. O tom, jak to celé dopadlo, se můžete s ostatními podělit na těchto stránkách.

Znovu po letech… Na terezínské příběhy můžete navázat i oživením her a dalších činností, které byly v Terezíně oblíbené. Pokud je navíc spojíte se vzpomínáním a příběhy tehdejších kluků a holek, přiblížíte jejich dobu dnešní generaci originálním a velmi zajímavým způsobem. Můžete třeba uspořádat fotbalový turnaj inspirovaný ligou v ghettu nebo hry v ulicích či v klubovně na motivy těch, které se hrály v ghettu. Atmosféru tehdejší doby hezky vystihuje i zpěv písniček, které byly v době Protektorátu oblíbené, nebo vaření podle dobových receptů. Ve třídě či s dětmi v oddíle si můžete vyzkoušet třeba i jak vypadal jeden den dětí v Terezíně. Rádi vám poradíme i s dalšími nápady.

Metodické materiály, které během vaší práce vytvoříte, rádi umístíme spolu s vašimi zkušenostmi na stránky Terezínské štafety, aby tak mohly pomoci i dalším nadšencům. Pokud se k nám tedy rozhodnete přidat, i třeba jen maličkostí, napište prosím na email info@terezinskastafeta.cz