Metodické materiály pro školy, jednotlivce, rodiny nebo oddíly

Vstupte do minulosti! Ať už jste sami, se svojí rodinou, školní třídou nebo oddílem, zveme vás do světa terezínského ghetta. Pracovní listy, úkoly a soutěže, které jsme pro vás připravili, se mohou stát základem vašeho programu při návštěvě Terezína, zpestřit vaši cestu nebo doplnit výuku tématu holokaustu ve vyučovací hodině.

 

Hra Terezín blíže je určena pro všechny zájemce starší 10 let, kteří rádi objevují nové věci, nebojí se hýbat ani přemýšlet. Mladším doporučujeme hrát v doprovodu starších, nejen vzhledem k nutnosti pohybovat se po městě podle mapy, ale i kvůli delším textům, se kterými se ve hře pracuje). Hra je vhodná i pro dospělé zájemce. Během hry poznáte některá místa bývalého terezínského ghetta prostřednictvím příběhu tří kluků a dvou děvčat. Hra nabízí program na celodenní výlet (včetně úkolů na cestu a námětů na závěrečnou diskuzi), je však možné využít jen její část. Ideální využití je pro oddílovou výpravu nebo exkurzi školní třídy (ale pozor, ne pro všechny kolektivy je vhodná). Nabízí celkem 5 rozdílných verzí.

Vydej se na cestu po stopách chlapců a dívek, jejichž osud většinou skončil v nacistické vražedné mašinerii. Povede se ti zachránit osobu, kterou budeš reprezentovat? Dokážeš využít situací ve „městě paradoxů“, terezínském ghettu?! Zahraj si hru přímo v ulicích bývalého ghetta a zažij reálie druhé světové války a ghetta. Hrát můžeš sám jako jednotlivec, s celým oddílem nebo jako školní třída. To, že Terezín bylo vlastně vězeňské město, ví asi každý dobře, ale to, že vězni měli vlastní samosprávu, hráli fotbal a divadlo, psali časopisy, už mnoho lidí neví. Vydej se poznat tyto příběhy a zažij, jak se v Terezíně za války žilo.

Více na oficiálním webu hry www.terezinskastafeta.cz/hra.

Jak postupovat při realizaci hry? | Tipy, co lze ještě v Terezíně navštívit

Cesta do Terezína vlakem | Cesta do Terezína autobusem

Interaktivní a graficky přitažlivý pracovní list má za úkol nejen prověřit znalosti a tvořivost, ale pokusí se přiblížit dobu 40. let 20. století a dějiny 2. světové války a holocaustu. Při jeho "tvorbě" doporučujeme volěn používat knihy, internet, ale také se je vhodné ptát se rodičů, prarodičů nebo učitelů. Zadání vzniklo pro druhý ročník soutěže Převezměte terezínskou štafetu. Tematiyk pracuje zejména se člunky za časopisu Rim-Rim-Rim a dalším obsahem dostupným na webech Terezínské štafety.

Ke stažení - PDF.

Pracovní list přiblížuje život dětí vyrůstajících v terezínském ghettu. Je koncipován tak, abyste nad ním nestrávili mnoho času, přizpůsobili jsme ho pro školní hodiny, takže není problém ho vyplnit za standartní vyučovací hodinu. Po přečtení informačních textů a fotografií na vás čeká práce s textem, kdy odpovíte na pár otázek, které lze zjistit z předchozích textů. Zajímavější jsou ale kreativní úkoly, při kterých si máte rozmyslet, co byste si sbalili s sebou do transportu. Dále zkusíte napsat vlastní zápis do deníku, napíšete básničku nebo nakreslíte komiks.

Ke stažení v PDF.

Pracovní listy pro práci s webovými stránkami www.vedem-terezin.cz a s naskenovanými originály chlapeckého časopisu Vedem. Pracovní list byl vytvořen jako zadání soutěže Převezměte terezínskou štafetu.

Ke stažení - PDF.

Pracovní listy pro práci s webovými stránkami www.vedem-terezin.cz a a s naskenovanými originály chlapeckého časopisu Vedem. Pracovní list byl vytvořen jako zadání soutěže Převezměte terezínskou štafetu. Nyní je přístupný široké veřenosti.

Ke stažení- PDF.

Pracovní listy pro práci s webovými stránkami www.vedem-terezin.cz a a s naskenovanými originály chlapeckého časopisu Vedem. Pracovní list byl vytvořen jako zadání soutěže Převezměte terezínskou štafetu. Nyní je přístupný široké veřenosti.

Ke stažení - PDF.

Všestraný pracovní list, který je zaměřen na pátrání na webových stránkách Vedem a v originálních scanech časopisu Vedem a jeho obsahu.

Ke stažení - PDF.

Ke stažení - WORD.

Myslíte se, že znáte historii 2. světové války? Pak si svoje znalosti ověřte v této aktivitě. Vaším úkolem bude seřadit čtyřicet historických událostí, tak jak následovaly po sobě. Během přemýšlení si budeme příležitost dát do souvislostí události na frontách s tím, co se právě odehrávalo v protektorátu, terezínském ghettu nebo přímo na domově L 417.

Ke stažení pracovní list - PDF.

Ke stažení pracovní list - WORD.

Ke stažení řešení - PDF.

Prezentace vhodná do vyučovací hodiny představující časopis Vedem v kontextu celého ghetta Terezín. Prezentace vhodná do vyučovací hodiny představující osud Petra Ginze v celku. Je doplněna také o poznámky pro prezentujícího.Prezentace vhodná do vyučovací hodiny představující osud Hanuše Hachenburga v celku. Je doplněna také o poznámky pro prezentujícího.

Prezentace Power Point ke stažení - Časopis vedem a Terezínské ghetto.

Prezentace Power Point ke stažení - Petr Ginz.

Prezentace Power Point ke stažení - Hanuš Hachneburg a jeho tvorba.

Pátráme v Terezíně vás pozve do ulic Terezína, konkrétně do okolí zbytku železniční vlečky a Bohušovické brány a do okolí Muzea ghetta (bývalého chlapeckého domova). Nejprve budete hledat, odkud bylo pořízeno ve 40 letech několik fotografií a všímat si toho, jak hodně (nebo naopak málo) se toto místo změnilo. Lze rozdělit na dvě samostatné aktivity a doplnit s nimi procházku městem. Každá z nich nezabere déle než 20 minut.

Ke stažení - PDF.

Toulky Terezínem je aktivita, která není omezena počtem účastníků. Během ní se projdete celým Terezínem a pomocí fotografií a textů z časopisu VEDEM poznáte důležitá místa bývalého ghetta i jeho zajímavá zákoutí.Předpokládaná doba aktivity jsou méně než dvě hodiny. Ideální doplnění návštěvy Muzea ghetta v rámci rodinného nebo oddílového výletu nebo školní exkurze.

Ke stažení - PDF.

Ke stažení - WORD.

Chronologické seřazování pojmů a událostí vám nezabere víc než deset minut a můžete si ji zkusit kdekoli. Vaším úkolem bude seřadit několik historických událostí, jak následovaly po sobě. Hra vám pomůže uvědomit si souvislosti mezi historií ghetta, samosprávy Škid a obecnými dějinami 2. světové války. Nabízíme vám ji ve snadnější a náročnější variantě.

Ke stažení - PDF.

Ke stažení - WORD.

Ke stažení řešení - PDF.

Škidovskou hymnu nabízíme pro doplnění aktivit například ve školní hodině. Přiloženy jsou také texty písně, které si můžete také můžete zazpívat.


MP3 word

Terezínskou hymnu nabízíme pro doplnění aktivit například ve školní hodině. Přiloženy jsou také texty písně, které si můžete také zazpívat. 


MP3 pdf