V této sekci jsou všechny části aktivit spojených s Terezínskou štafetou přehledně členěny, po kliknutí na nadpis se dostanete na stránku, kde se dozvíte další informace, případně videa a fotky.

Webové stránky VEDEM – časopisy z Terezína


Jednou z nejvýraznějších výsledků práce chlapců a děvčat v terezínském ghettu byly časopisy. Webové stránky spustil tým Přírodní školy již v prosinci 2010. Představují především život a tvorbu chlapců na Domově 1 a kompletně i skeny všech dochovaných čísel časopisu Vedem. Stránky dále představují také časopis Domov, který vznikal na Domově 2 a Kamarád. Do budoucna připravujeme představení života i na Domově 7 a vybrané texty z časopisu Rim-rim-rim, který na tomto domově vycházel.

Putovní výstava "Vedem - Cesta terezínských kluků stále pokračuje"


Výstava představuje, v jakých podmínkách chlapci v terezínském ghettu žili a tvořili a co si společně z časopisu každý pátek četli. Ukazuje, jak jejich cesta pokračuje dodnes a inspiruje další a další mladé lidi. Sledujte, kdy zamíří i do Vašeho města. Víte o ideálním místě ve vašem okolí, které by mohla navštívit, napiště nám.

Toulky Terezínem – interaktivní mapa


Projít si Terezín očima teenagerů z doby protektorátu vám umožní interaktivní mapa Toulky Terezínem na stránkách Vedem. Kromě článků z chlapeckých časopisů popisujících různá místa v ghettu zde najdete celou řadu fotografií i z míst, kam se běžný návštěvník Terezína nemůže dostat.

Filmové toulky Terezínem


Série cca hodinových filmových dokumentů, ve kterých se projdeme bývalým ghettem s pamětníky. Ti se s námi na jednotlivých místech poděli o své vzpomínky i životní moudrost.

Záznamy vzpomínek pamětníků holokaustu


V rámci projektu vzniklo mnoho desítek hodin záznamů vyprávění pamětníků, kteří zažili terezínské ghetto. Některé z nich zpracováváme do podoby DVD, které by mohlo sloužit pro zájemce i jako pomůcka pro učitele dějepisu. Část rozhovorů vytvořily týmy štafety a zpracovaly je do působivých textů.

Metodické materiály pro školy a dětské oddíly


V rámci spuštění stránek i přípravy soutěže a dalších programů věnovaných tématu terezínského ghetta vznikla celá řada metodických materiálů. Pracovní listy ke skenům časopisu Vedem, doplňovačky, úkoly a herní aktivity při návštěvě města Terezín ad.

Soutěž Převezměte terezínskou štafetu


Během školního roku 2010/2011 proběhla soutěž pro žáky základních a středních škol, která se snažila dnešním mladým lidem přiblížit život a tvorbu jejich vrstevníků v terezínském ghettu. Projekt Terezínská štafeta je volným pokračováním této soutěže. Do budoucna uvažujeme o nějaké formě dalšího pokračování soutěže.

Tvorba na motivy terezínských časopisů – Vedem dnes


V rámci 2. kola soutěže vzniklo 22 krásných časopisů, při jejichž tvorbě se týmy nebo jednotlivci z celé republiky inspirovali časopisem Vedem, který vydávali chlapci na Domově 1 v terezínském ghettu.

Divadelní a filmová tvorba


V roce 2011 vyrobili žáci Přírodní školy vlastní loutky a nacvičili divadelní hru Hanuše Hachenburga Hledáme strašidlo. Do konce roku 2012 proběhlo více než 10 představení v různých místech Česka, většina z nich byla doplněna hudebně – literárním pásmem o chlapecké Domově 1 a časopisu Vedem.
Na podzim 2012 začalo natáčení amatérského filmového zpracování povídky Klub pěti terciánů. Ten napsal čtrnáctiletý Pavel Lion do terezínského časopisu Rim-rim-rim, který vycházel na chlapeckém domově 7. Film, na jehož tvorbě se podíleli žáci Gymnázia Přírodní škola je v současné době před dokončením.

Hudební tvorba


Během posledních dvou let vzniklo několik hudebních zpracování textů z terezínských časopisů.

Pamětní deska s kameny zmizelých


V rámci projektu Terezínské štafety vznikla pamětní deska na paměť transportů na nádraží v Bohušovicích nad Ohří. Taktéž z iniciativy našeho projektu byly položeny pamětní kameny zmizelých, tzv. Stolpersteiny významným tvůrcům Vedem Petru Ginzovi a Hanuši Hachenburgovi.

Publikační činnost


Během projektu vzniklo několik publikací, které se váží k tématu holokaustu a nacistické perzekuce.
1) sbírka básní Hanuše Hachenburga – Hned vedle bílá barva mráčků představuje všechny dochované básně nadaného mladého básníka, který patřil k čelní přispěvatelům časopisu Vedem a zahynul v necelých patnácti letech v plynové komoře v Osvětimi – Birkenau.
2) Novela Transport za věčnost
3) Dopisy z dáli poprvé po sedmdesáti letech představují zprávy, které posílal z nacistických vězení Josef Jan Kratochvíl, významný prvorepublikový pedagog, sportovec, skaut a odbojář. Jeho texty jsou doplněny vzpomínkami manželky Věry na tuto dobu.
4) Vedem dnes je krátký časopis, který představuje vybrané články, které vznikly v rámci soutěže Převezměte terezínskou štafetu. Časopis byl vydán u příležitosti sněmu Terezínské iniciativity v roce 2012.
Do budoucna připravujeme další publikace, o jejichž vydání včas budeme informovat na stránce AKTUALITY.