cesta po stopách skutečných dětských hrdinů

Vydej se na cestu po stopách chlapců a dívek, jejichž osud většinou skončil v nacistické vražedné mašinerii. Povede se ti zachránit osobu, kterou budeš reprezentovat? Dokážeš využít situací ve „městě paradoxů“, terezínském ghettu?! Zahraj si hru přímo v ulicích bývalého ghetta a zažij reálie druhé světové války a ghetta. Hrát můžeš sám jako jednotlivec, s celým oddílem nebo jako školní třída. To, že Terezín bylo vlastně vězeňské město, ví asi každý dobře, ale to, že vězni měli vlastní samosprávu, hráli fotbal a divadlo, psali časopisy, už mnoho lidí neví. Vydej se poznat tyto příběhy a zažij, jak se v Terezíně za války žilo.

PRO koho je hra určena?

Hra Terezín blíže je určena pro všechny zájemce starší 10 let, kteří rádi objevují nové věci, nebojí se hýbat ani přemýšlet. Mladším doporučujeme hrát v doprovodu starších, nejen vzhledem k nutnosti pohybovat se po městě podle mapy, ale i kvůli delším textům, se kterými se ve hře pracuje) Hra je vhodná i pro dospělé zájemce. Během hry poznáte některá místa bývalého terezínského ghetta prostřednictvím příběhu tří kluků a dvou děvčat. Hra nabízí program na celodenní výlet (včetně úkolů na cestu a námětů na závěrečnou diskuzi), je však možné využít jen její část. Ideální využití je pro oddílovou výpravu nebo exkurzi školní třídy (ale pozor, ne pro všechny kolektivy je vhodná).

…

1. Stáhni a vytiskni hru

Můžete si vybrat mezi holčičí a klučičí verzí hry. Od každé z nich je dostupných více verzí, které se liší částí obsahu a příběhem. Pokud jedete sami nebo v malé skupině, doporučujeme si vybrat jednu holčičí a jednu klučičí hru. Pokud jste ve větší skupině (třída, oddíl), rozdělte se do pěti skupin, každá dostane svěřen jeden příběh (verzi). Pět verzí hry je vymyšleno tak, aby se děti z různých skupin potkávaly minimálně.

Chcete se něco dozvědět již cestou (zabavit děti, které máte na starosti), lze využít pracovní list věnovaný životu v 30. a 40. letech a základním znalostem o 2. světové válce. Pokud nemáte možnost hru vytisknout, vyzvedněte si ji přímo v Terezíně v infocentru.

2. Naplánuj si výlet do Terezína

Nejlepší cesta je z Prahy vlakem směr Ústí nad Labem, do stanice Bohušovice nad Ohří. Pak už se stačí vydat buď podél řeky, nebo od nádražní budovy přímo doleva po silnici až do Terezína (půl hodiny). Takto půjdete po stopách prvních transportů, které šly od vlaku v Bohušovicích pěšky. Druhou možností je jet autobusem z Prahy Holešovic přímo na terezínské náměstí. Je to pohodlnější, ale přijdete o zážitek příchodu do města po stopách hrdinů našich příběhů.

 

…

3. vyraz na cestu a hraj

Jedna verze hry trvá cca 90 minut (hodně také záleží na orientačních schopnostech, věku a motivaci hráčů). Pokud budete mít na výpravu celý den, můžete si vytisknout i rozšířenou verzi hry, která na základní příběh navazuje a zavede vás na další zajímavá místa. Lze také navštívit celou řadu zajímavých expozic přímo ve městě. Nepodceňte však naplánování zpáteční cesty. Vlaky z Bohušovic jezdí neustále, ale autobusů z náměstí, zvláště o víkendu, jezdí málo.

Jak postupovat, při realizaci hry?
  • Autoři hry

    Hru se pro vás rozhodli připravit přibližně 13 letí kluci a holky z Přírodní škola, kteří se v rámci projektu Terezínská štafeta už před více než 6 lety rozhodli ukázat své generaci, jak vypadal život v ghettu za doby druhé světové války. Samotná tvorba hry trvala více než měsíc v rámci expedice Gymnázia Přírodní škola a již několikrát byla úspěšně testována přímo v ulicích města. Více o Terezínské štafeta a jejích aktivitách najdete na ww.terezinskastafeta.cz nebo Facebooku. Pokud vás zajímají časopisy, které děti v terezínském ghettu vydávaly, najdete je na www.vedem-terezin.cz.

    …
  • Jak se ti hra líbila?

    Máš nějaký nápad nebo podnět k vylepšení? Napiš nám ho! Budeme také rádi, když se s námi podělíš o to, co jsi během hry zažil/a nebo o pár fotek. Psát můžeš i na Messenger, email info@terezinskastafeta.cz nebo na náš Facebook.

…