Jak postupovat při realizaci hry

terezín Blíže aneb poznej ghetto jinak

Po příjezdu

Poté, co dorazíte do Terezína,  zkontrolujte si společně řešení úkolů – pracovních listů, které jste řešili cestou, řekněte si správná řešení. Pokud jste přijeli vlakem a šli kratší cestou doporučuje se zastavit u pamětní desky u kolejí poblíž bývalé Bohušovické brány, poté se vydejte na hlavní náměstí. Pokud hru ještě nemáte vytisknutou s sebou, stačí se zastavit v infocentru a hru tam vyzvednout přímo u personálu.

Na náměstí, jež je nejlepším orientačním bodem ve městě, doporučujeme rozdat vytištěné pracovní listy k jednotlivým příběhům hry. V případě, že se budete dělit na více skupin, domluvte se na čase a místě srazu. Náměstí je pro sraz ideální, kostelní věž je vidět prakticky z celého města. Poté si již přečtěte v každé skupince (ideálně nahlas) úvodní text k vašemu příběhu.

Do úvodní strany nakreslete, jak si představujete vašeho hrdinu a údaje o něm. Přečtete si pravidla hry a zkuste odpovědět na první otázky a podle výsledků doplnit první písmena do tajenky. Pak se vydejte podle mapy Terezína na stanoviště 1. Město je pro pohyb bezpečné, provoz je minimální, přesto se pohybujte především po chodnících. Pozor je jen třeba dát na hlavní silnici 608 procházející městem v severní oblasti, zde je třeba přecházet opatrně.

během hry

Na každém stanovišti si nejprve přečtěte (ideálně nahlas) fiktivní deník a další texty, které vás seznámí se životem v Terezíně a místem, kde stojíte. Pak zkuste odpovědět na otázky pod textem a do tajenky doplnit příslušné písmeno.  

Postupujte po číslech, tak jak vás po nich bude příběh provádět na jednotlivých stránkách. Snažte se vcítit se do příběhu, během hry si uvědomovat, že se skutečně procházíte po místech, kde se popisované události odehrávaly.

nakonec

Po splnění posledního úkolu se vydejte na místo srazu. Pokud vám zbyde čas, můžete si vyzkoušet další verzi hry (kdo hrál kluka, může si vyzkoušet děvče a naopak). Navštívít rovněž můžete řadu zajímavých expozic ve městě.

Na závěr doporučujeme udělat společnou diskuzi – reflexi. Přikládáme náměty otázek.

 • Co vás během hry nejvíce překvapilo?
 • Co podle vás bylo pro děti z ghetta nejtěžší?
 • Z čeho měly naopak největší radost?
 • Jak vypadal typický jídelníček?
 • • Co by vám v něm nejvíce chybělo?
 • Čím se podle vás lišilo prožívání dospělých a dětí?
 • Jaké práce v ghettu děti dělaly?
 • Co z toho by vás bavilo?
 • Dokážete si představit život v dětském domově?
 • Co by se vám tam líbilo a čeho byste se báli?
 • Jaké byly v Terezíně nejoblíbenější sporty?
 • Jak to bylo v Terezíně s kulturou?
 • Z čeho měli lidé v ghettu největší strach?
 • Děje se něco podobného i v dnešní době?
 • Co byste vzkázali vašim hrdinům, kdybyste jim mohli poslat dopis?

Co je dobré ještě vědět

Praktické informace

Podklady pro přípravu

Pokud se chcete dobře připravit nebo naopak po hře dozvědět se víc, jděte  www.vedem-terezin.cz nebo www.terezinskastafeta.cz.

Expozice a muzea

Hra není vázána na jakoukoli zpoplatněnou expozici. Pokud byste v rámci návštěvy Terezína chtěli navštívit expozice Památníku Terezín, doporučujeme kromě Muzea ghetta (to je umístěno v budově bývalých chlapeckých domovů) a Magdeburských kasáren (zde hlavně umělecká činnost v ghettu a taktéž replika hromadné terezínské ubikace) navštívit i bývalé krematorium, ústřední márnici, kolumbárium a tajnou modlitebnu. Na některé z těchto míst vás zavede i rozšířená verze hry. Kromě těchto expozic v Terezíně najdete i celou řadu dalších, věnovaných pevnostnímu systému a historii pevnosti. Vaší pozornosti doporučujeme také expozice systému podzemních chodeb a ty, které jsou věnované Terezínu coby barokní pevnosti. Za návštěvu stojí i expozice Terezínská půda. Ta ale nebývá otevřena vždy a je třeba domluvit individuální prohlídku.

Nedoporučujeme hru kombinovat s návštěvou Malé pevnosti. Ta se od ghetta poměrně tematicky odlišuje a zvláště v mladých lidech tato kombinace může vytvářet zmatky. Malá pevnost je vhodným námětem na samostatný výlet.

Jídlo a občerstvení

V Terezíně je možno celoročně koupit menší občerstvení v samoobsluze na náměstí. Pokud chcete jít na oběd, doporučujeme ve všedních dnech provozovnu Diakonie „Klobouk“, která je cenově a kvalitou ideální (výběr ze tří jídel menu). Při větším počtu osob (oddíl) doporučujeme předem se domluvit a oběd si zamluvit (v tom případě provozovna nabízí oddělený salonek). Dobře a cenově dostupně vaří v restauraci Atypik, mírně dražší, ale velmi dobrá je pizzerie Na obzoru. Zde se dobře najíte i o víkendech.

přenocování

Pokud byste s oddílem chtěli udělat v Terezíně a okolí víkendovku, je možné za menší finanční příspěvek přenocovat ve zdejší základní škole. Příp. nás můžete kontaktovat na mailu nebo Facebooku a my vám napíšeme další náměty k aktivitám s dětmi v Terezíně i okolí.

symbolické zakončení návštěvy

My obvykle zakončujeme aktivity v Terezíně po společné reflexi ztišením zapálením svíček na památku těch, kteří nepřežili. Pokud se vám tato myšlenka líbí, doporučujeme na jejich umístění prostor ze zbytku železniční vlečky poblíž pamětní desky.

Budeme rádi za vaše náměty a reflexe hry – pozitivní i negativní. Můžete je psát na info@terezinskastafeta.cz. Budeme také rádi za případné další materiály, které v rámci vaší návštěvy Terezína vzniknou (texty, obrázky, fotografie, videa ad.). Předem moc děkujeme.